« یک موجود زشت جذاب | Main | قصه انتخابات »

مستندی درباره قران و اسلام

مستند" قرآن" را شبکه نشنال‌جئوگرافی تهیه کرده، که مدتی است در طول شبانه‌روز هراز چندی تکرار می‌شود.
در این فیلم برداشت‌ها از قران از دید مسلمان مختلف در کشورهای اسلامی بررسی می‌شود. مسلما به ایران هم می‌آیند و سراغ آیت‌اله صانعی در قم می‌روند که در جلسه‌ای در مورد صیغه و سهم وراثت برای نطفه درست شده در این رابطه حرف می‌زند.

The Koran
در بخشی از این مستند در حرم امام رضا دختران و زنان درباره آرزوهایی که برای گرفتنش در صحن اشک می‌ریزند، حرف می‌زنند

مراسم سینه زنی و زنجیرزنی هم نشان می‌دهند و در مورد دلایل حاجت خواستن از امام رضا از زوار، سوال می‌کنند.

همین کار را در قونیه و استانبول هم می‌کنند و بین صوفیان و مراسمشان با دوربین می‌گردند. سوریه و عربستان را هم از قلم نمی اندازند. در مصر هم سراغ برداشت آدم‌ها از ختنه زنان و آیه‌ای در این زمینه در قران می‌روند که در جست‌وجویشان چنین چیزی پیدا نمی‌کنند.

از دید متخصصان آلمانی و بریتانیایی قران، در زمینه برداشت‌های مختلف از یک آیه و حتی سوره در کشورهای مختلف توضیحاتی را با مدرک و استدلال می‌بینیم و آیه‌های مختلف در مورد دلایل حجاب زنان، جنگ با کفار و جهاد و... بررسی می‌شود.

برای من که دو بار با دقت تکرار این مستند را دیدم، بی‌طرفی آنها مشخص بود. سعی شده، موضوع بدون جبهه‌گیری بررسی شود وحتی نریتور هم با حالتی جملات را می‌خواند که انگار بیش از من نمی‌داند چه چیزی در طول فیلم در انتظارم هست و همراه با "بیننده" کشف می‌کند" قران" چه تفاسیر متنوعی براساس اشخاص در کشورهای مختلف دارد.

هرچند جایی خواندم که در این مستند از دید زنی مدرن و آزاد درباره زنی محجبه و دربند و آزادی روحانی‌اش می‌بینیم و می‌شنویم، اما در این مستند تقریبا نتوانستم دلیلی بر بی‌طرف نبودن، سازندگان آن پیدا کنم.

Comments (7)

از افغانستان سمیع احمدزی:

به نظر من بهترین زن آن است که فامیل / شوهر از آن راضی باشد زیرا این یکی از گفته های بهترین عالم نیز است.زنان کوشش نکنند که غلاقه به بیرون رفتن را زیاد کند بهترین ها به مسایل خانه خویش ارزش میدهند بگزارید شوهران به شما همه چیز را اماده کنند....

yekta:

سوال من این است که چرا اینقدر در تضعیف و
رد اسلام می نویسند و فیلم می سازند و بحث
می کنند واز دینها وآیینهای دیگر کمتر بحث به میان می آید؟آیا یک اعتقاد ضعیف ،بی پایه و بی مایه(البته ازنظر دشمنان اسلام ) این همه دشمنی می خواهد ؟اگراسلام حرفی برای گفتن ندارد ترس هم ندارد،

سلام
خیلی تمایل دارم این مستند رو ببینم. در لینکی که دادین فقط تعدادی ویدئو هست که همش تبلیغ این مستنده. لینک یا جایی هس که بشه این مستند رو تهیه کرد ازش؟
////
آزاده: من هزینه اش رو دادم. اگر بخواهید حتما می تونید از سایت هایی که بدون کپی رایت امکان دانلود دارند، تهیه کنید.

محمدمهدی:

باسلام
اگرمن امكان درست كردن فيلمی دربارة قرآن راداشتم ازهيچ هنرپيشه ای استفاده نميكردم.به تصويركشيدن نقشه زمين بهمراه آيات مربوط كافيست تايك فيلم مستندبرای شناساندن قرآن واسلام ساخته شودتنهايك موردآن اينگونه ميتواند باشد:نشان دادن نقشه وارونه زمين قارههای آفريقاآسيااروپا.وآيات سورههای مباركه 40اعراف33مرسلات15ملك و17به بعدغاشيه باذكرمعانی وتوضيح دادن درباره اينكه چرادرآيات خداوندازماخواسته كه به زمين نگاه كنيم كه چگونه گسترده شده چگونه زمين درقيامت داستانهای خودرابازگوميكندبه وجودآمدن يك شترازكوه به دست پيامبرصالح(ع)وارتباط اين آيات بانقشه زمين كه به وضوح ميتوانيم شتری راببينيم برروی زمين به اين شكل:قاره آفريقاسرشتردرياچه ويكتوريا چشم آن كه رودخانه نيل هماننداشك جاری ميباشد وتن اين شترراقارههای آسياواروپاتشكيل ميدهند.

: فکر کردی چی ننه؟ کسی از مردن ما ناراحت میشه؟ نه ننه... سه دفه که آفتاب بیفته لب این دیفال و سه دفه که اذون مغربو بگن، همه یادشون میره ما کی بودیم و واسه چی مردیم، همون جوری که ما یادمون رفته... این دوره زمونه کسی حوصله قصه شنفتن نداره...............
این شروعشه با دیالوگی از فیلم قیصر ...یاداداشتی در مورد مخاطبین امروز ایرانی ...به روزم و منتظر دوستان

شكيب:


من متقاضي معلومات در باره اسلام و قران هستم

به نظر من فيلم و عكس و نوشته بيطرف مطلق نداريم. ولي فيلم‌هايي كه درباره اسلام ساخته ميشه درصد بيطرفي‌شون بالاس. چون قضيه اونقدر واضحه كه نياز به جهتگيري نداره.

Post a comment

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)