« صورت صدام زير پرچم آمريکا | Main | تابستانی که هم طولانی است و هم داغ »

نگاهي به فعاليت جان مور يكي از عكاسان AP برنده جايزه پوليتزر

پاداش كابوس ها

by:John Moore

جان مور يكي از  عكاساني است كه عكس هاي تكان دهنده اش در عراق، آسوشيتدپرس را در بخش Breaking News صاحب معتبرترين جايزه روزنامه نگاري آمريكا و جهان كرد. پوليتزر 2005 ‏، فقط به يك عكاس تعلق نگرفت و آژانس خبري  AP  به دليل ارائه يك سري عكس هاي متنوع از مبارزات خونين طي يك سال گذشته در عراق ،دريافت كننده اصلي اين جايزه نام گرفت.

همه چيز از زماني آغاز شد كه او شروع به بالا و پايين كردن دوربين عكاسي در زمان مدرسه اش كرد. همان موقع عكس اش همراه با دروبين عكاسي كوچكش در كتاب سال مدرسه چاپ شد. نوجواني را كه گذراند ، فهميد عكاسي بايد ممر درآمدش شود. با اين حال اوايل دهه 1980 به دانشگاه تگزاس رفت و در كنار روزنامه نگاري رشته ثانوي روانشناسي را هم ادامه داد.

همانجا در روزنامه دانشگاه شروع به كار كرد و به شكل آزاد با خبرگزاري AP كارش را شروع كرد. AP متوجه استعداد و شامه خبري جان مور شد و بعد از فارغ التحصيلي، او را استخدام كرد. مور همان موقع به نيكاراگوئه فرستاده شد و بعد از يك سال پوشش اخبار آمريكاي مركزي مأموريت يافت تا در هند خدمت كند. او در هند در هيأت يك عكاس تمام عيار ظاهر شد. جان، ديگر رسماً عكاسي مي كرد و فعاليت و كنجكاوي خبرنگاري اش را در عكس ها نشان مي داد. شش سال زندگي در هند و در اين ميان حضور در مكزيك و آفريقاي جنوبي از او عكاس كاركشته اي ساخت كه ديگر همه چيز را ساده نمي ديد.

ادامه در آفتاب ...