« تقسیم پیرو کیارا | Main | بهزاد بلور آن سال ها و بی بی سی »

صیغه و ثواب اینترنتی ...

سلام. آقای حیدری؟
-...
-( زن صدایش را می کشد):آقای علی حیدری؟
-اوممم.... بله.
-من از طریق آگهی ای که تو اینترنت داده بودید، شماره شما رو پیدا کردم. ( زن سکوت می کند و منتظر واکنش مرد می شود)
-(مرد می خندد و با صدای آرام اما این بار مطمئن تر می گوید): بله. بله... در خدمتون هستم.
-اوم... راستش من تا به حال متعه نشدم. می دونید شماره شما رو که پیدا کردم فکر کردم ببینم، شما مایلید به متعه با من؟
-(مرد هنوز با خنده اما آرام انگار در حال تغییرمکان به جایی است که بتواند با خیال راحت تر حرف بزند، نفس نفس می زند و می گوید): خوب... اگر شما راغب هستید، چرا که نه؟ بعد با صدای بلندتری می خندد.
-( زن می خندد و با طنازی ادامه می دهد): یعنی برای شما اصلا فرقی نیم کنه که با کی متعه شوید؟

-فرق که می کنه. برای همین باید پیش از صیغه یک بار همدیگر رو دید.
-شرایطش چیه؟
-خوب... تو همون وبلاگی که رفتین همه جزییات رو نوشته. شما باید زمان صیغه رو تعیین کنین و بعد از اون هم عده نگه دارین.
-عده چند وقته؟
-40 روز.
-جدا؟ چقدر زیاد! تقریبا با عده طلاق صیغه دائم فرق زیادی نداره.
-نمی دونم . شایدم کمتر باشه. اوم.... شما " مکان" دارین؟
-مکان؟
-آره. یه جایی که بالاخره...
-آهان. نه. پدر و مادرم نمی دونن. من دانشجوام.
-خوب اگه باکره نباشین مشکلی نیست. بی اذن پدر هم می شه. من مکان دارم.
-آهان. چه خوب. راستی از مهریه چیزی نگفتین؟ آخه می دونین این کار درعین اینکه می گن تخلیه روانیه و ثواب داره و آدم رو از گناه دور می کنه، اما بالاخره حقوق زن هم در آن دیده شده.
-(مرد کمی دست پاچه می خندد و بلا فاصله می گوید): خوب بله. اینو شما باید تعیین کنین.
-یه سکه برای سه دیدار خوبه؟ می دونین من همینطوری دارم می گم. اصلا چیزی تو ذهنم نیست.
-(مرد کاسبکارانه می خندد و می گوید): خوب... این که زیاده یه کم.
-شما چقدر تو ذهنتونه؟
-(مرد اینبار خنده کشداری می کند): حالا اگه شما هنوز راغبید، بیایید همدیگه رو ببینیم بعد درباره اش حرف می زنیم.
-بله...خوب... بالاخره که باید اینکار و کرد. راستی شما اصراری دارید به اینکه حتما عقد شرعی اتفاق بیفته؟
-(مرد هنوز می خندد): خوب. بازم بستگی به شما داره. برا من خیلی...
-نمی دونم. می خوام بگم که اصلا فرقی هم می کنه؟
-(هنوز می خندد مرد): هر چی نظر شما باشد.
-خوب... من به شما تاشب زنگ می زنم.
-موبایلتونو می دین به من؟
-نه. من بهتون زنگ می زنم.
-باشه ولی من خیلی راغبم. فکر کنم شما 20 سالتونم نباشه.
-(زن عشوه گرانه می خندد): 24
-کمتر به صداتون می آد.
-شما مجردین؟
-(مرد کمی با تاخیر): بله.
-قبلا متعه شدین؟
-بله. 12 بار. راستی چشمهاتون چه رنگیه؟
-آبی... راضی بودین؟
-(مرد می خندد) بله. خوب... باید سنت ها رو حفظ کرد.
-خوب... من شب زنگ می زنم.
-من منتظرم. حتما زنگ می زنین؟ مهریه رو هم با هم کنار می آیم. مسئله ای نیست.
-پس... بهتون زنگ می زنم. تا شب.

در حالی که اكثر سایت هایی که به نحوی به موضوع " منشور حقوق زنان" که در آن حقوق مادی و معنوی زنان در جوامع مدني را مشخص می کند، فیلتر شده اند، همه سایت هایی که به موضوع "صیغه"، "ازدواج موقت" و "متعه" می پردازند، به صورت آزادانه در حال فعالیت و تبلیغ روز افزون هستند. یکی از پر طرفدارترین این سایت ها که از گوهر دشت كرج به روز می شود و روزانه نزديك به 1000 بازديدكننده دارد، "جستجوی فرد مطلوب ازدواج موقت" نام دارد که با آدرس movaghat.blogsky.com در دسترس دختران و پسرانی است که به دلایلی که در همین وبلاگ به صورت مشروح و با جزییات دقیق، مشخص شده، خواهان ازدواج موقت به شکل سنتی و شرعی آن هستند...


....

شکوفه خیلی سعی کرد این گزارش را در روزنامه کار کند اما موفق نشد...با این حال ادامه آن در کانون زنان ایرانی  و روز هست...تجربه خوبی بود...همه شاهد مکالمات آن سوی خط بودیم..مردهایی که با شنیدن صدای زن، زندگی شان تغییر می کند...

Comments (8)

Reza:

سلام

اگر بر اساس حرف های مخالفین ازدواج موقت سخن بگوییم، به این نتیجه می رسیم که خودشان یا مسلمان نیستند یا زنازاده و حرامزاده هستند. چون احکام عقد دائم را نیز همین علمای دین اسلام از ابتدا نگه داشته اند

مهم ترین تفاوت ازدواج موقت و دائم، فقط زمان آن است

روشن فکرهایی که با قانونی شدن صیغه مخالفند فردا که دختر و پسری رو که عقد شناسنامه‌ای نکردند تو خیابون پلیس بگیره و با لگد دنده‌هاشون رو بشکنه میگن چرا تو مملکت ما آزادی جنسی نیست.
چرا دولت به روابط جنسی مردم کار داره.
میگن چرا جوونایی که همدیگر رو دوست دارند بدون عقد شناسنامه‌ای نمیتونند باهم رابطه داشته باشند.
سر مخالفت با وحشیگریهای پلیس منکرات که باشه یه دختر پسر هیجده ساله رو مجسم میکنند.
سر مخالفت با صیغه که باشه یه زن ۲۵ ساله و یه مرد ۵۰ ساله متعهل آخوند زن دار بچه‌دار خیلی خیلی چاق و زشت!

Anonymous:

زر مفت می زنید
در صیغه فرد به کسی تعهد ندارد که گناه بشه

babak:

سلام واقعا خیلی خیلی بی سوادی برات متاسفم!!!!!!!!!!!

سوشيانث:

با درود :
روحانيون مبارز با اين توجيه که ارتباط دختر و پسر فساد برانگيز است آنرا نامشروع مي دانند و به شيوه هاي گوناگون تلاش در محدود نمودن و دور نمودن اين دو جنس ازهم دارند تا بر اسلام ناب محمدي خدشه اي وارد نيايد و دلايل خود را با عنوان بي بندوباري جنسي اينگونه بيان مي دارند :
1-جلوگيري از کمرنگ شدن زندگي مشترک و گسستگي نهاد خانواده
2-جلوگيري از بيماري هاي مقاربتي
3-جلوگيري از فرزندان بي سرپرست .
اما به ناگاه براي خود كلاه شرعي بنام صيغه ( متعه ) يافت مي شود كه برگرفته ازاحاديث و سيرت و سنت پيامبراسلام وائمه ادبار و آيه هاي قرآن است (به عنوان نمونه آيه هاي 24و25 سوره نساء وآيه 50 سوره احزاب و....) و با اين کلاه شرعي كه از جنس رفتار پدران و بزرگان خود آنها است خط بطلاني بر چيزي به نام زنا مي كشند .( زنا در اسلام يعني نزديكي نمودن با زن شوهردار ، زنا تنها در مورد زنان به غنيمت گرفته شده و كنيزان خريداري شده و زنان مزد داده شده جايز است ) صيغه همان كنيزداري اسلامي ، به شيوه نياكان اعراب و يوناني است آنان با تسلط بر ايران فرهنگ بدوي و روش زندگي خود را تحميل و روايي مي دادند تا عرف و همه گير گردد و به سه روش زنها را به تملك خود درمي آوردند :
1- به عنوان غنيمت جنگي
2- خريد آنها از مالك پيشين ( كنيزداري )
3- زناشويي زن خريد ( شيربها ومهريه )
اسلام با تسلط خود برايران با آن ادعاي روحانيت و ادعاي دروغين اخلاقي كه براي مردمان ساده دل ايراني مي كرد آن ناستودني و زشت ترين اخلاقيات را و بي اخلاق ترين اعمال بشري را جامه ديني مي بخشيد تا هر نوع رابطه جنسي كه جز خريد جسمي زن باشد يعني بر پايه عشق و آزادي اختيار باشد تحت عنوان زنا مورد سركوب قرار گيرد .
تعيين پول براي مهريه زن همان اجاره زن براي خود فروشي است كه به اندازه هربارنزديكي دردرازاي زندگي مشترك است و نام گذاري موقت بر روي ازدواج كاملا خلاف ارزشها و‍ دلايل و شاكله و هدف ازدواج است ؛ چرا كه عامل تعيين كننده زمان جدايي در صيغه يعني موقت ، همان دامن زدن به طلاق است كه سست نمودن بنيان زندگيهاي مشترك را رهنمودگر است واين نكته را برجسته مي نمايد كه هيچگونه تعهد اخلاقي دائمي از جانب دو طرف براي تضمين ( وفاداري ، جلوگيري از بيماريهاي مقاربتي ، پذيراي فرزند ، عشق ورزي ، مسئوليت پذيري و خانواده دوستي و... ) در ازدواج موقت وجود ندارد و امروزه ، عده زن هم براي قانونمند نشان دادن آن با اين امكانات جلوگيري از بارداري براي مردان و زنان معني ندارد .
امروزه روحانيون مبارز بنابرتوصيعه هاي پيامبر زنباره اسلام و ائمه لونديار صيغه را يكي از شاخصه هاي ارزشگذاري اسلامي قرار نهاده اند و براي مرداني ( حاجي بازاري ها ) که همسران عادت و آبستن دارند ، نيازمند مي دانند . اينان با گستاخي هدف از ازدواج را که همانا بقاي نسل و برآورده نمودن نيازهاي جنسي و رواني است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ناديده مي گيرند و اينگونه حس وفاداري به همسر را بي حرمت و مقام زن را بي اهميت و بي ارزش مي نمايند ، در نتيجه روحانيون مبارز بنيان خانواده را سست و زندگي مشترک را به جايگاهي براي روسپيگري بدل کرده اند و بدينگونه به روسپيگري جنبه شرعي و عرفي و قانوني داده اند .
اما در اين ميان همينکه نوبت به جوانان مي رسد به آنها مارک فساد اخلاقي مي چسبانند و جوان بيچاره که در اوج بلوغ و شهوات جنسي مي باشد ناچار نيازهاي جنسي اش را بايد سرکوب و آنرا بگونه ناهنجاري به شيوه هاي گوناگون بروز دهد و همين گرفتاري جوان ، روان و فکر و ذکر و انرژي او را به خود مشغول داشته است و در جامعه تبديل به معضلي گشته است که جوان را از زندگي درست و پرداختن به درس و کار بازميدارد .
حال اگر مي شود براي طلاب در قم ازدواج موقت و خانه عفاف داشت پس معني رابطه نا مشروع ومجازات سنگسار چيست ؟ پس معني نامحرم براي مرد و زني كه با توافق موقت پولي ، مي توانند رابطه داشته باشند چيست ؟ پس معني حجاب اجباري از سوي روحانيون مبارز ، كه حتي اجازه پوشيدن چكمه زمستاني را به دليل تحريك برانگيز بودن ( تبرَُج ) و سست نمودن نهاد خانواده ها به بانوان نمي دهند چيست ؟ آيا اينها نقض غرض نيست ؟ آيا مي توان گفت منكرات اسلامي نكنيد ولي آنرا با نام ديگربه معروفات اسلامي بدل نمود ؟ آيا مي شود صور قبيحه وعكس و فيلم هاي غير اخلاقي (سكسي ) را صيغه نمود .آيا نگفتيد چت يا گفتگوي اينترنتي آلوده به گناه است ؟ آيا روحانيون مبارزمثل خميني نمي گفتند كاباره « دوران شاه » خانه فساد است و جوانان را از دكان مسجد دور كرده است ؟ حال چه شده كه براي ساماندهي جنسي طلاب تازه كار، نه تنها ضرورت دارد بلكه ثواب هم دارد . بنابراين گواهها به تضاد موجود در گزينشي بودن و ملغمه احكام ديني پي مي بريم.
ازاينرو در اين ملغمه دين و دنياي ما ايرانيها که هيچ چيز در جاي درست خود جاي ندارد يک سرگرداني براي اين نسل جوان و پويا پيش آمده که چاره بهبودي اين سرگرداني رواني را ، در پناه بردن به ( خود ارضايي ، همجنس گرايي ، فرار از خانه ، تجاوز به عنف ، مواد مخدره ، تجاوز به حقوق ديگران ، اوباشگري ) مي بيند و مي داند . از اينرو بايد معاشرت و ارتباط سالم دختر و پسر وجود داشته باشد تا نگراني ها و دغدغه هاي دوران جواني رفع و برطرف گردد و اگر در اين ميان جلوگيري وسختگيري وجود داشته باشد ، ناخودآگاه جوان با توجه به خطر برخورد ها مي كوشد ، تنها بعد نا مشروع آنرا بصورت بزن درّرو در نظر گيرد تا دست كم خود را ارضاء كرده باشد .
صيغه را كه تنها از نظر شيعه درست است نه اهل سنت آقاي قرائتي رواج آنرا ، راهي براي مقابله با بيماري ايدذ دانستند . چنين ديدگاهي از زبان ايشان كه مفسر قرآن است اين معنا را مي دهد كه ايشان دختر خود را دو ساعت به ازدواج موقت يك شيخ عرب در مي آورد . ولي زهي خيال باطل كه با اين كلاه شرعي دختران ما را به اعراب مي فروشند .
اين هم نمونه اي از تجلي اخلاقيات دروغ اسلام براي رعايت خويشتن داري و محرم و نامحرم و حلال و حرام بودن بود كه واقعيت امرآن ، چيزي جزهمان سبك زندگي آمريكايي نيست كه ايشان از آن به تهاجم فرهنگي ياد مي كند . مردم ساده دل چرا انقلاب كردند براستي اين اسلامي كه به ما تلقين مي كنند چه آموزه هايي دارد كه مردم بهتر آنرا نمي دانند و بايد بجاي آنان بينديشد و تصميم بگيرد . مردم كه صلاح خود را بهتر مي دانند . با 1400 سال واپس گرايي اسلام ناب محمدي ، به ما چه گشته است كه در عين حاليكه سينه چاك مي دهيم به تعصب درستي دين و احكام آن ، ولي در گمراهي به سر مي بريم و مسخ آن توهم معنويت سوگواري امام حسين ها هستيم . نتيجه تقليد كوركورانه و آكبند نگهداشتن مخ به جهت كامل دانستن دين و احكام الهي اسلام ، همين است .
آيه 24سوره نساء « و نيز زنان شوهردار بر شما حرام شده اند مگر آن زنان كه به تصرف شما درآمده و مالك شده ايد از كتاب خدا پيروي كنيد و از هر زني جز آنكه ذكر شد بهره مند شويد و به مال خود به زناشويي بگيريد نه به زنا پس چنانكه شما از آن بهره مند شويد آن حق معيني كه مزد آنهاست به آنان بپردازيد و باكي نيست برشما كه پس از تعيين حق معين ( مهريه ) به چيزي هر دو بدان رضا بدهيد »
آيه 25 سوره نساء « هر كه را مال و توانايي آن نباشد كه زنان پارساي آزاد گيرد پس كنيزان با ايمان كه مالك آن شديد به اختيارشان گيريد »
آيه 50 سوره احزاب « اي پيغمبر ما زناني را كه مزدشان را اداء كردي بر تو حلال كرديم و كنيزاني كه به غنيمت جنگي ، خدا به تو ارزاني داشته است و ملك تو شد و نيز همه دختر عمو ها و دختر خاله ها و دختر دايي ها و دختر عمه ها ، كه با تو از ديار خود مهاجرت كرده اند بر تو حلال كرديم و نيز زن مؤمنه اي كه خود را به پيغمبر بي شرط مزد ببخشد و پيغمبر هم به نكاحش مايل باشد اين حكم ويژه توست نه ديگر مؤمنان كه ما حكم زنان عقدي و كنيزان ملكي مؤمنان را پيشتر بيان كرديم اين زنان همه را كه برتو حلال كرديم بدين سبب بود كه بر وجود عزيز تو در امر نكاح هيچ زحمتي نباشد »

ali:

man salam daram khematet
omid daram khosh bashi har ja hasty va karet dorest

mehraan:

sigheh

Anonymous:

اگر مسئولين دقت کنند متوجه خواهند شد که يکي از دلايل بالا رفتن سن ازدواج که به راحتي هم قابل رفع شدن است 2سال خدمت(به اصطلاح) مقدس سربازي است.

Post a comment

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)