« آب در کوزه و ما ... | Main | برای دوستان دلسوز »

محرم راز هاى كاخ سفيد

تنها عكاس زن درون كاخ سفيد

تا به حال شده فكر كنيد پشت درها، قفل ها و پرده هاى كاخ سفيد غير از نقشه جنگ و سياست و امضاى قرارداد ها چه مى گذرد؟ هيچ وقت علاقه مند شده ايد كه بدانيد اين همه بانوى اول آمريكا در آن طبقات و اتاق هاى امن معروف ترين مركز دنيا چگونه زندگى مى كنند يا روز خود را مى گذرانند؟
مى دانيد كه عكاسى از اتفاقات روزمره در كاخ سفيد و ثبت بسيارى از لحظات در آن بسيار سخت است و قوانين شكلى دارد كه بايد با همه تبصره هايش رعايت شود. با اين حال  زنى وجود دارد كه به مدت ۲۵ سال لابه لاى همه اين قوانين با همه مسائل زندگى كرده و وارد همه مواضع و شرايط زندگى خصوصى ۵ رئيس جمهور آمريكا شده است. زندگى عجيب او با ۵ رئيس جمهور چنان بوده كه خودش هنوز در ۶۰ سالگى هم باور نمى كند چنين روزگارى را گذرانده.
 
 I was trying to see where the press could not go-no mics and lights-and here the Clintons were about to pose for an official portrait for the Inaugural book, when Chelsea, surrounded by her pals, gestures to her very proud dad.
دايانا واكر كارش را با عكاسى از مراسم دفن جان.اف كندى و يادبود لينكلن در ماهنامه واشينگتن آغاز كرد. چيزى نگذشت كه در سال ۱۹۷۹ با مجله تايم قرارداد بست كه به شكل اختصاصى سفر رزالين كارتر در آمريكا را پوشش دهد و به اين ترتيب وارد كاخ سفيد شد.
President Reagan and a large group share a hearty chuckle at the White House., ? Diana Walker, UT Center for American History
او جدا از همه نوع محافظه كارى يا حفظ منافع به بازگويى آنها در كتابش « عمومى و خصوصى۲۰، سال در فضاى رياست جمهورى » ( تصاوير رئيس جمهوران آمريكا در فضاهاى اجتماعى و شخصى) پرداخته: « كلينتون در مجامع عمومى بسيار به خودش مسلط بود ولى در فضاى شخصى و خصوصى اصلاً اينطور نبود و به همين دليل بهترين سوژه براى عكاسى من بود. او و همسرش هيلارى، اهميت، قدرت و مفيد بودن عكاسى پشت صحنه را درك كرده بودند. آنها با خاطرى آسوده مرا پذيرفته بودند و كاملاً قبول كرده بودند كه حضور مرا ناديده بگيرند و خودشان باشند.
نانسى ريگان از ديد من يك شخصيت بسيار خونگرم و انسان دوست بود. او به من اجازه مى داد تا در اتاقش حضور داشته باشم و مهربانى اش را به تصوير بكشم. در مورد رونالد ريگان بايد بگويم كه هر چه مى گيرى، همان است! خوشگذرانى و شادى در وجود او موج مى زد. او در بذله گويى و گفتن جوك هاى روز، نابغه بود و معمولاً در ميان بقيه سياستمداران باب خنده و شوخى را باز مى كرد. در مورد جورج بوش هم بايد به اين نكته اشاره كنم كه اصلاً با دوربين راحت نبود ولى زمانى كه با خانواده اش بود، بهترين وقت براى عكاسى بود، چون ژست و دوربين را فراموش مى كرد.»
In Uganda, President Clinton holds a newborn baby that had been named in his honor.
عكس هاى دايانا واكر به تنهايى رازهاى زيادى را از فضاهاى مختلف و گوشه و كنار هاى اتاق سياستمداران و كاركنان كاخ سفيد برملا مى كند. او در هر كدام از عكس ها توانسته يك شخصيت معروف و تاثيرگذار سياسى را در حالتى غير عادى به تصوير بكشد. چند عكس او بعد از ماجراى مونيكا لوينسكى از رابطه خانوادگى كلينتون و مراسم مهمانى بعد از آن، از نگاهى ديگر كمى بيننده را به فكر مى اندازد.
او رئيس جمهوران و دستياران و معاونانشان را در حال حفظ جملات سخنرانى از روى كاغذ به دام انداخته و عكس العمل هاى آنها را قبل و بعد از مناظره هاى مختلف ثبت كرده. قهقهه هاى ريگان و كلينتون و ترس يا ترديد آنها موقع رويارويى با مردم، روى فريم هايى نقش بست كه مردم را حيران مى كرد. به همين دليل حسادت بسيارى از همكاران مرد خود را برانگيخته و تشويق همجنسانش را!