« حال همه ما خوب است | Main | .... »

زنانی که حق رای و رانندگی نمی‌خواهند

اولین جایزه عکاسی هنری را در عربستان گرفته. با مانتو بلند قهوه‌ای و مقنعه تنگ همرنگ و دو دوربین روی شانه‌هایش کادرهایی را می‌بندد که نمی‌توانم درک کنم؛ اینکه از یک قالیچه آویزان روی دیوار یا یک گل گلایل کنار میز غذا چه تصاویری می‌سازد را نمی‌فهمم.

photo by:Susan
عکس:سوزان باعقیل

بروشورش را نشانم می‌دهد: نمونه‌هایی از عکس‌هایی با عروسک و گل مصنوعی و زنان با روبنده، پرتره کودک و عکس تجاری در آن هست.
این زن با عکس‌هایش عربستان را در مسابقات جهانی عکاسی دیجیتال مطرح کرد و دو سال پیش جایزه اول را در یکی از این مسابقات در ایتالیا به دست آورد. حالا هم در ناپل است برای نمایشگاهش.

او در میامی در آمریکا عکاسی خوانده و بعد به جده رفته تا استودیوی عکاسی‌اش را در کنار اعرابی که می‌گوید کمتر حب و بغض دارند و نسبت به هم مهربان‌تر هستند، بنا کند. حالا این اجازه را دارد که فقط به زنان و بچه‌ها در عربستان عکاسی درس بدهد.

susan Baaghil
Susan Baaghil is a woman photographer in Saudi Arabia

"سوزان باعقیل" تا به حال چند جایزه جهانی عکاسی را به دست آورده .

از او در مورد فعالیت زنان در عربستان می‌پرسم. می‌گوید همه آزاداند هر کار دلشان بخواهد انجام دهند ولی با اجازه مردشان.

می‌گویم آزادی شما چه شکلی است؟

می‌گوید در چارچوب قرآن.

می‌گویم زنان سعودی برای آزادی بیشتر از حد قرآن چه می‌کنند؟

با ترس نگاهم می‌کند که یعنی می‌خواهی کفر بگوییم و خلاف قرآن، چیزهایی را بخواهیم که زن حقش را ندارد؟

می‌گویم: تو به عنوان زن اگر قرار باشد جایی شهادت بدهی، حق مساوی در حد مردان نداری.

سریع جواب می‌دهد: خدا مرا به عنوان زن همینطور آفریده و خودش توانایی من را در حد قضاوت و شهادت می‌داند.

می‌گویم: سنگسار ...

می‌گوید: آن زن لیاقتش سنگسار است که حاکم اعلام می‌کند.

می‌گویم: تعدادی از زنان ما در ایران برای حق مساوی با مردان مبارزه می‌کنند. ما سنگسار را حق زنان نمی‌دانیم. ما در ایران می‌خواهیم نظرمان برابر با مردان در یک شهادت یا قضاوت باشد.

می‌گوید: شما نمی‌توانید از قرآن تفسیر خودتان را بدهید. قرآن بعد از هزاران سال هنوز اورجینال باقی مانده و شما حق ندارید تغییری در آن ایجاد کنید.

می‌گویم: پس زندگی زنان درعربستان روبه‌راه است و ما اشتباه فکر می‌کنیم که آنها با مشکلات مختلفی درگیرند که حتی حق رانندگی و رای ندارند؟

می‌گوید: اشتباه می‌کنید. ما از آزادی که قرآن به ما داده، خیلی هم خوشحالیم و راضی.

Comments (13)

Arash:

well! u know guys: i personally soppuse that every body has got the right 2 have any kind of joyment,tendency and so on with out considering the sex. i hope just deeply hope that a day comes that women be equal with men in any field.
hasta luego chica

صالح:

"کاش بهش می گفتید لطفا آدرس آن آیه قرآن را که گفته باید سنگسار کرد را می داد. چنین آیه ای وجود ندارد"

منم با بهناز موافقم. این چیزا تو قرآن نیومده.بعضی از بزرگان دین هم اینا رو قبول ندارن.مثلا آیت ا... صانعی فتواهایی مثل برابری دیه زن ومرد-حق قضاوت برای زنان و ... رو صادر کردن

narges:

ghavanine ghoran baraye un zaman va sharayete un moghe boodeh.age hazrate mohammad mikhast baraye abad un ghavanin bashe vaghti zendeh bood migoft ghoran ro benevisan ke ghanoon beshe.vali mibinim ghoran 23 sal bad az piambar neveshte shode be nazare shoma chera????????????

ابزار دین همینه...
میشه با اون جوری زد تو سر مردم که حتی صداشون هم در نیاد...
توی ایران خودمون هم همینطوره... بین مردم شهرهای کوچک و مذهبی بیاین... خواهید دید

Anonymous:

خب اگه راضین که راضین. به ما چه؟!

بهناز:

کاش بهش می گفتید لطفا آدرس آن آیه قرآن را که گفته باید سنگسار کرد را می داد. چنین آیه ای وجود ندارد

سارا:

هم شما اشباه کردی که از قول همه ی زنای ایران حرف خودتو زدی هم اون زن اشتباه کرد از قول همه ی زنای عربستان حرف زد.فقط تفاوت اینجاست که شما خودتو روشن فکر میدونی و این کارو میکنی اما اون خانوم ادعایی هم نداره

من که پاک قاطی کردم با جوابهای اون خانم عربستانی !!!!!!
واقعا راسته که میگن آدم به همه چیز میتونه عادت بکنه ، حتی غل و زنجیر

پرگلک:

عجب !! :))

kia:

شما ببينيد اين زن در امريکا درس خونده ولی باز هم اين طرز فکر رو دارد وای به حال ان زنانی که در عربستان هستن و هیچ وقت بوئی از دنيای متمدن نبردن . برای اينکه بيشتر از عربيستان بدانيد بک مهندس ايرانی که در عربستان کار ميکند از جامعه عربستان مينويسد را بخوانيد و ببينيد چقدر اون جامعه وحشتناکه مطلب عربستان در ان وبلوگ بخوانيد و ببينيد آیا حکومت ايران نمونه برداری از جامعه عربستان نميکند.
http://aghaejaze.wordpress.com/

اوه. باورم نمی شه. خدارو شکر حداقل خوشحالند.

اونوقت این خانم تحصیل کرده آمریکاست! یعنی زندگی آدمواری هم دیده و باز این رو می گه؟

واقعاً جالب بود . من همیشه عربستان رو یه محیط بسته و خشک و تا حدودی زجر آور می دونستم برای زنان اون کشور . البته این یه مورد ممکنه استثنا باشه ولی این که با تمام این تحصیلات و افتخاراتی که کسب کرده اینطور از قرآن دفاع می کنه در جای خودش قابل تقدیره . اون جمله اش که قران رو بعد از هزار سال اورجینال دانسته بسیار جالب و خواندنی بود ...

Post a comment

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

فهرست

نوشته قبلی حال همه ما خوب است

نوشته بعدی ....

صفحه اول | بایگانی