« اینو یکی می‌گفت که سر سه‌راهی وایساده بود | Main | عمرا عاشق شهرم باشم »

این‌جوری عکس نگیر.. ایران، این شکلی نیست

به‌خدا دلیلی نداشتم برای قاط زدن تا اینکه این عکس هیلاری کلینتون را که برادرمان الکس تهرانی گرفته، دیدم.

عکس‌هایش را دنبال می‌کردم ولی نمی‌دانستم این اواخر ایران بوده. عکس‌های ایرانی برادر الکس، بار دیگر رگ غیرتم را به اندازه طناب زد بیرون... آقا...برادر..مستر تهرانی ... تو که از کلاس رقص اینوری‌ها اینطور با حوصله عکاسی می‌کنی و البته دلت نمی‌خواهد زیادی هم به این زنان رقصنده نزدیک شوی... تو دیگر چرا باید عکس‌هایت از تهران، زنان چادری باشد در حال عبور از کنار نقش روی دیواری پراز عکس شهید و روحانی؟

تو که عکاسی را در سفر یاد گرفته‌ای و بهترین عکس‌هایت را مدیون پروژه‌هایی می‌دانی که در کشورهای مختلف به وجود آمده‌اند، در همین تهران یک پارتی این شکلی نرفتی که ببینی دختران ایران چه می‌پوشند و چطور زندگی و عشق و حال می‌کنند؟

next generation Iran
نام عکاس را پیدا نکردم.کسی می‌شناسد؟

هیچ‌کسی دست تو را نگرفت تا به یکی از این نمایش‌های مد مختلط بروی و دهانت باز بماند که نسل جدید ایرانی غرب را کشیده همینجا توی دل مهمانی و شوی لباس و در خانه خودش قورت‌اش داده؟

mode Mix Tehran
عکاس؟

در ایرانی که خودتان می‌گویید مهمان‌نوازی و البته خارجی‌نوازی‌اش بی‌نظیر است، کافی‌ست بخواهید؛ همیشه کسی هست شما را ببرد جایی که جوانان نوشیدنی الکلی می‌خرند یا جایی که شب تا صبح پایکوبی است و اکس و رقص نور و موسیقی...
کافی است بخواهید تا شبیه همان کلاس رقص را پیدا کنید، هرچند عرفانی‌اش را! اینجور جاها تصویر زنان متفاوتی را خواهید دید..

Dervish  dance Tehran
عکاس؟

کافی است بخواهید...پس چرا عکس‌هایتان از ایران هسته‌ای هنوز چیزی است که حال خود ایرانی جماعت را به‌هم می‌زند؟

خدا وکیلی مشکل از خود عکاس‌هاست یا رسانه‌شان؟ یا دیدی که باید قالب شود؟ یا تصاویری که در ذهن مخاطب غربی ساخته شده و حالا حالاها باید بماند؟

Comments (18)

pan:

ببین هیچوقت برای دیگران تصمیم نگیر چون بهت رو نمیدن من دارم بی هیچ قاعده ای زندگی می کنیم و هیچکس جلومونو نمیگیره پس فکر همون دنیای خودت باش بای

ای کاش ما به یاد داشتیم که روزی ما را در قبر میگذارند و کاملا میپوشانند (باحجاب کامل

samiyar:

ye soal! be nazare khodet to ye jashne khanevadegi va ya ye parti ke hame 2khtaran na bayad har kas onjoor ke delesh mikhad lebas be poshe?
///
آزاده: یه سوال! این ربطی داشت به این پست من؟

Anonymous:

ایران وایرانیا ن همیشه
سربلند هستند وبودند و
هیچ احمقی نمی تواند غلط کاری کند

محسن:

حالا بود و نبود این موضوع چه اهمیتی داره . هست خوبشم هست. اینکه پارتیه .لزبین هست گی هست فراوون هرجور گنده گه دیگه هم پیدا میشه. گرچه فکر کنم شما به نسبیت اخلاق معتقدین .شما به نظر آدمه سرخورده ای میاین . خیلی جمهوری اسلامی تو سرتون زده . تا اسمه خدا پیغمبر میااد شاخکاتون سیخ میشه

Anonymous:

salam
man aslan nazari nadarammmmmmmmmmmmmmmm

Alireza:

سلام
داشتم تو نت سرچ می کردم یهو سایتتو دیدم
یه نیگاه گذرا انداختم به سایتت بعد رومو که بر گردوندم دیدم یه یک ساعتی گذشته
از هدفت چیزی نفهمیدم
کاش بلاگت یه مقدمه می داشت
در آخر هم من که اونور آب رو که همه ازش دم می زنن ندیدم
پس نمیتونم در مورد مطالبت نظری بدم
ولی این شعر قشنگ و یادگاری واستون کامنت میزارم


من اینجا بس دلم تنگ است
و هر سازی که میبینم بد آهنگ است
بیا ره توشه بر داریم
قدم در راه بی برگشت بگذاریم
ببینیم آسمان هر کجا
آیا همین رنگ است ؟

به نظرم خيلي مغرضانه است،‌انصافا مگر چند درصد آدمهاي اين شهر اين شكلي هستند؟

نادر:

تا حالا ديدي ما ايرانيها چقدر از اينكه بمون بگن شتر سوار ميشيد متنفريم! البته هيچكس به شخص من كه ٣ سال و نيمه در يك كشور غربي زندگي مي‏كنم كسي اين حرف را نزده اما اگه كسي هم بگه اصلا ناراحت نميشم! دليلش هم من نيستم دليلش اينه كه ديد غربيها را شناختم. فهميدم كه شتر سواري يك كار باحال و خيلي جذاب براي ايناست. و اصلا بيچاره‏ها نمي‏دونن كه ما ناراحت مي‏شيم. براي اينكه بهتر متوجه بشيد چي ميگم مثال يه هنديه خيلي جالب بود. اين هنديه خيلي ناراحت بود كه چرا مردم كشورهاي غربي فكر مي‏كنند هندي‏ها سوار فيل مي‏شن!!! ظاهرا مثل احساس ما با شتر! واقعا به نظر شما ارتباط دادن شخصيت مركب و راكب خنده دار نيست؟! همين موضوع در مورد اون چرخ و فلك هم صدق مي‏كنه! به نظر من عكسهاي الكس خيلي قشنگ و جذاب بودند و من افتخار مي‏كنم كه اين عكسها را به دوستان اينجاييم هم نشون بدم!

سارا:

این لینکی که من گذاشتم درست کار نمی کند، منظورم عکس شماره 12 مجموعه ایران بود...

سارا:

این آقا که همچین عکسی هم گرفته است.
http://www.alextehrani.com/#mi=2&pt=1&pi=10000&s=11&p=2&a=0&at=0
به نظر من هم نمونه خوبی از حرف های شمانیست، نسبت درستی از جامعه ایران نشان داده.
راستی چرا نشان دادن آدم چادری سیاه نمایی است؟
اگر انتظار داریم آنها به طرز زندگی ما احترام بگذارند،
ما هم باید تحمل انواع مختلف آدم ها را داشته باشیم.

پوریا:

من نمیدونم شماها تو ایران سوار اتوبوس شدید؟ کسانی که تو اتوبوس میبینید اکثر جمعیت ایران رو تشکیل میدن.
این جمعیت بیشتر به دلیل فرهنگ سنتی و فقر نسبی/مطلق ذر همین محله هایی که تو این عکسها دیده میشه زندگی میکنند؛ همینگونه که میبینید لباس میپوشند و همانطور که شما دوست ندارید تفکر میکنند.
به نظر من شما همون اشتباهی رو میکنید که محمدرضا شاه کرد و اون اینکه فراموش کردن فرهنگ غالب و میزان زمانیه که برای تغییر اون احتیاج هست.

مقاله ي جالبي بود.

خانم عصاران چند درصد مردم ما توي پارتي‌ها مشغول پاي‌كوبي هستند؟ و از اين چند درصد چه‌قدرشان ماه رمضان روزه مي‌گيرند و محرم كه مي‌شود به سر و سينه مي‌زنند و چه جمعيتي از اين ملت اصلا بي خيال همه‌ي اين ها گرفتار يك لقمه نان است؟ تقصير آن عكاس نيست و انتقادي هم به مطلب شما وارد نيست. موضوع اين است كه ملت عجيبي هستيم. بسيار آشفته و روان‌پريش و البته شايد حق داشته باشيم يا حق‌مان باشد!! نمي‌دانم

بنده خدا:

ازاده خانم سلام
عكاس را رهاكن اگر مايل بود نامش را مي نوشت. شايد در ننوشتنش مصلحتي نهفته باشد.

اگر می‌خواست مشت نمونه خروار عکس بگیره درست عمل کرده.

اون چیزیائی که شما از ایران تعریف کردید طبق قوانین در ایران خلاف محضه و در خفا انجام میشه.
اگرچه هست ولی صد درصد زندگی مردم عادی هم در ایران اینگونه نیست.

به گمانم اگر از سوژه‌های مورد نظر شما عکس می‌گرفت بیشتر برازنده سفیدنمائی بود تا الآن که به سیاه‌نمائي متهمش می‌کنید.

niki:

آزاده جان مدتی هست که مشتری وب لاگت هستم راستش باید یک نکته را به شما یاد آوری کنم که چیزی که شما می فرمایید دید غالب افراد جامعه ایران هست یا نه عده ای قلیل؟

باور کن اغلب دوستانم که اهل پارتی و بزن و برقص بودند بعد از ازدواج تبدیل یه همان نسل منفعل شدند .
باور کن ایران یک جایی است حول و حوش تهران و خیلی جاها وضع از آنچه فکر می کنی بدتر است باور کن اکثر این آدمها دوچهره دارند در محل کار یک چهره و دراجتماع چهر ه ای دیگر .
باور کن گشت ارشادی هست که بابت چند تار مو حتی اگر سایر لباسهایت اشکالی نداشته باشد به تو تذکر می دهند. باور کن که آن ایرانی که می گویی در یک فضای کوچک و مخفی وجود دارد. باور کن آن آدمهای که در پارتیها اینطور یکهو تغییر قیافه می دهند در مراسم عاشورا هم همینطوری چهره عوض می کنند. باور کن مردم خودشان را در پس این ماسکها گم کرده اند .تقصیر عکاس نیست .
.......

..آزاده: باور دارم ولی حرفم این است که اینها هم وجود دارد. کم که نه، زیاد هم هستند. گشت ها هم تازه یک سالی است کارشان را اینقدر سخت و سفت شروع کرده اندو هنوز هرشب جایی زیر سقفی ازاین مهمانی ها هست.

shahram:

هوم به نظرم درست می گی تصویری که عکاسان و فیلمبردارها - عمدتا خارجی - سعی می کنن از ایران نشون بدن خیلی اگزجریت سیاه و خاکستری است و به نظر می آد عمدتا آنقدر تحت تاثیر همان تبلیغات بیرونی قرار گرفتن که سعی می کنن در ایران هم دنبال همون آیکون ها و نشانه ها بگردن و این طوری مسیر کاری شون نزدیک به خواست رسانه ها هم می شه .
البته خیلی از عکاسان و خبرنگارن خارجی هم چنین نگاهی ندارند اما واقعا این الکس تهرانی عکس های حقیرانه ای از ایران گرفته بود این حقارت در عکس هاش اونقدر مشخص بود که شیفتگی اش به دخترها در آن پارتی ها
مثلا اون عکس چرخ و فلک کوچک و زهوار در رفته در پارک برای نمایش شادی بی حاصل و حقیر ایرانی ها .
اما یک چیز تو فکر میکنی این عکس ها از ایران جدید هست؟ نوع لباس ها و ماشین ها چنین چیزی نمی گه ؟
...............
آزاده: راستش تازه رفته ایران/ نمی دانم این عکس ها مربوط به همین سفر اخیرش هست یا نه؟

Post a comment

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)