« کوردوبا؛ شهر نارنج‌ها | Main | Hungry Planet »

عکاسی که به کمک زنان می‌آید

الیویرو توسکانی عزیز را که خاطرتان هست؛ قبلا در مورد کارهای عجیب و ایده‌های غریبش در مد، نوشته بودم و بودیم و نوشته بوند، اما اینبار دوباره به خاطر یک اتفاق جدید در دنیای مد ایتالیا را " ترکونده".

هفته مد میلان همزمان با هفته مد در لندن و مادرید با ماجرای تازه‌ای روبه‌رو شد؛ دو سال پیش وزارت بهداشت ایتالیا اعلام کرده بود که سلامت مدل‌ها در دنیای مد در خطر است اما امسال این تذکر را به شکل عملی‌تر بین مردم پیاده کرد.

توسکانی که عکس‌هایش برای تبلیغ بنتون و استفاده از موضوع ابتلا به ایدز، هنوز از ذهن مردم پاک نشده، این‌بار از یک مدل قدیمی و معروف به شکل کاملا برهنه عکس گرفت که استخوان‌هایش از زیر پوستش بیرون زده و دچار بیماری بی‌اشتهایی و لاغری مفرط شده.

ایزابل کارو، بازیگر و مدل فرانسوی است که به خاطر گرایش به لاغری به  بیماری بی‌اشتهایی (anorexia ) دچار شده

چند وقت پیش یک مدل برزیلی به خاطر همین بیماری مرد و ماجرای ممنوعیت لاغری مفرط در شهرهای مهم و مراکز مد اروپایی سرزبان افتاد.

این طرح همزمان با ماجرای ممنوعیت استفاده از مدل‌های لاغر مفرط در هفته مد لندن پیاده شد.
درواقع نوعی کمپین ضدلاغری حالا درایتالیا به شدت فعال شده که با بیلبوردهایی، تصویر ایزابل کارو بازیگر و مدل سابق فرانسوی را برهنه به مردم نشان می‌دهد؛ کسی‌که درصنعت مد دچار بیماری بی‌اشتهایی یا انورکسیا شده و حالا تصمیم گرفته فیزیک واقعی‌اش را به‌دور از زرق‌و‌برق لباس‌ها نشان دهد.

caro anorexia milano

توسکانی عکاس این طرح، خودش از دیدن این زن آنقدر شوکه شده که تصمیم گرفته برای آگاه کردن زنان و اخطار دادن درمورد این بیماری که زنان را در عالم مد نابود می‌کند، هر تلاشی بکند.

در هفته مد لندن و مادرید هم این موضوع به نوع دیگری مطرح شد؛" مدل‌ها باید پیش از حضور و اجرای برنامه‌ها از پزشک ومتخصص تغذیه گواهی سلامت بیاورند." این طرح با مشکلات مختلفی روبه‌رو شده اما به گفته توسکانی از آنجایی که کسی مسوولیت بیماری‌های ناشی از صنعت مد را به عهده نمی‌گیرد، این سخت‌گیری لازم است.

anorexia

گزارش سی ان ان از این ماجرا و صحبت با توسکانی.

Comments (15)

بابک:

یادم به عروس مردگان افتاد

masih:

Salam Azade
mersi az matlabe jaleb va tekan dahandat ke dobare mano be in andishe foro bordi ke zan dar donyaye be estelah motemadene emroz dar har gosheye donya be nahvi morde bi edalati va soestefade gharar migirad.bazam tashakor az shoma.

Anonymous:

با بي بندوباري كاملي كه دارن ازشون بعيد نيست

Anonymous:

باسلام وخسته نبا شيد بيشتر در
اين مور توضيح
بدهيد

Anonymous:

بیشتربفرستید

مجید:

فکر نمیکنم که با رشد سریع علم پزشکی چنین وضعیتی وجود داشته باشد اما جای بسی تامل است که آیا در دنیای امروز با تحول این علم..............

سلام
عکسای ... چرت ... باحال... و بی نظیری بود :D

سلام و خسته نباشید
همیشه به اینجا سر می زنم و از نوشته های شما استفاده میکنم بسیار زیبا و تاثیر گذار است ولی متاسفانه تا به حال نتونستم پیغام بگذارم
به شما لینک دادم
باتشکر

نمي دونم چرا كسي كه كه بيماري روحي داره به اندازه ي كسي كه بيماري جسمي داره به چشم نمياد انگار ما عادت داريم هر چيزي كه جلوي چشممونه رو جدي بگيريم.
به هر حال خيلي تاسف برانگيزه.

azadeh jan.
az didgahat be zendegi,motaleat,wa tarze naghd kardanet,kheili khosham umade
albate modate ziadi nist ke injaro peyda kardam.hata bad az inke peyda kardam,safari baram pish umad ke moteasefane too safar natoonestam dige neweshtehato bekhoonam.
khoshhalam az inke az in tarigh ba ye dokhtar irooni ashna misham ke zendast
mowafagh bashi azizam
azadeh

سلام . این مطلب شما رو در بخش لینک های پزشکی سایت، لینک کردیم. خیلی مهمه . مرسی که توضیح دادی

جواد:

سلام آزاده خانم عكسهاي تكان دهنده اي بود ... غرب با تمام فريبايي اش گاهي اين چنين مي ترساند.... زماني اين زن فريباروي سن در حضور ديگران براي فروش بهتر طراحان لباس به جلوه گري مي پرداخت و امروز اين اندام زيبا به مشتي پوست واستخوان بدل شده ... و به نظر نمي آيد كه روزگاري زيبا و طناز بوده .اين هم سرنوشت مدل بودن... مي گم خوب شد كه ما مدل نشديم خدا خيلي دوستتمون داشته مگه نه؟؟؟

shokoofeh:

how good report about it.some time i thought about that!
Best

amirmehdi:

خیلی خواندنی بود. ممنون

Post a comment

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)