« کوبای گمشده و بدون چه گوارا | Main | خدایا این دنیای توست؟ »

بازی یک طرفه مردانه

اپرای خوش صحبت و خوش پوش آمریکایی دیشب برنامه ای داشت با این موضوع:"چطوریک مرد را تورکنیم؟"

آقایی که کتابی نوشته در این زمینه مهمان ویژه شوی اپرا بود.در این کتاب پنج شهر در آمریکا اسم برده شده که بهترین و بیشترین مردان مجرد را دارد و البته با تاکید اپرا"غیر همجنسگرا"؛مثل سانفرانسیسکو،سن خوزه و ...

oprah


زن های حاضر در شوی تلویزیونی اغلب مجرد بودند و با چشم های گشاد وولع تمام به توصیه ها گوش می کردند.
برای امتحان حرف های آقای نویسنده،خانمی را به یکی از این شهرهای مورد نظر فرستادند که ببینند چطور می تواند مرد خودش را تور بزند.خانم زیبا در دو مورد اول شکست خورد و در مورد سوم با مردی زنباره روبه رو شد که وقتی از او نشانی را پرسید ،پیشنهاد قهوه را داد. مرد وقتی فهمید ماجرا چیست اعتراف کرد که مقابل زن های زیبا کاری از دستش بر نمی آید.

آقای نویسنده توضیح داد که این مشکل شما زن هاست وقتی بدون آرایش و ولنگار و خواب آلود می روید سرکوچه روزنامه تان را بگیرید ،در واقع شانس اولین برخورد را از دست داده اید.او به همه زنان مجرد توصیه می کرد که همیشه شیک بپوشند و با سربالا و سینه رو به جلو و این فکر که من بسیار زیبا و جیگر هستم،در خیابان راه بروند.چون مردها همیشه آماده اند..همیشه..ولی اگراز کنار شما رد شوند،به دلیل این است که شما خودتان را زیبا نمی دانید و این حس را منتقل نمی کنید.

خانم های حاضر در استودیو حسابی در کف این سخنرانی و نتیجه تحقیق هایی بودند که آقای نویسنده می گفت.نمی دانم کسی بین آنها فکر می کرد که اصولا چرا باید مردی را در ابزار فروشی،مک دونالد یا در حال عبور از خیابان پیدا کند و بخواهد همدمش باشد؟کسی این حق را به خودش می داد که دلش بخواهد گاهی شلخته باشد و به کسی هم مربوط نیست اگر اهل آرایش نباشد و بخواهد ساده بگردد؟
بین آن همه برق چشم و نگاه پرسشگر،کسی فکر می کرد که رابطه یک زن و مرد می تواند از جایی غیر از مواردی که گفته شد و با روشی غیر از "دیت"شروع شود؟
بین کسانی که این برنامه را نگاه می کردند چطور؟کسی فکر می کرد که رابطه زن و مرد در این برنامه، تفریحی ، ظاهری و یک طرفه است یا واقعی و محق؟

Comments (18)

نادر:

خوبي

تفاوت ديناي مدرن با دنياي قديميتر همينه
يعني اين همه توجهي كه در دنياي امروزي ايران به زنها ميشه ( حالا همون حرص و ولع مردان كه مقاصد خوبي هم ندارند )در دنياي مدرن خيلي كم ميشه و زنها خيلي دوست دارن يكم توجه بيشتر بهشون بشه
خيلي دوست دارن كه يكي بخواد باهاشون باشه

رضا:

سلام
ميشه بفرمائيد كه اين برنامه هر شب چه ساعتي و از كدوم شبكه پخش ميشه؟؟؟
......
آزاده:
راستش...بستگی به شبکه اش داره و ساعت پخش برنامه های ثابتش ! ؟

بستگی داره جامعه از زن چی بخواد. کافیه یه نگاهی به جامعه خودمون بکنی. مهم نیست که زنی تو زندگیش تولیدی داشته باشه(فرق نمی کنه که تولید فکری باشه یا فیزیکی) مهم اینه که زیبا باشه و تا زیبا باشه محبوبه. وقتی دیگه زیبا نبود (حداقل ظاهری) جا شو به یک موجود زیباتر میده و میره کنار! جتما میدونین که استاد! شجریان داره زن سومش رو میگیره؟ این از آدمهای شاخص. دیگه آل احمدی نیست که با سیمین دانشور ازدواج کنه تا یک مغز زیبا کنارش داشته باشه.
جای مغز تو وجود زنها خالی انگاشته میشه، اونها هم قبول می کنن و همین میشه که شما نوشتی!

سلام .. در نوشته ات لذت کوچکی یافتم و زيبا یافتم نوشته ی شمارا در سبک خودش .. با آن مدتی را سپری کردم .. امیدوارم که تو هم در نوشته های وبلاگ من این لذت را بیابی..
(شما هم اگه دوست داشتی به کوير دل ما هم سری بزن .. خوشحال ميشويم از ديدن رد پايت بر روی ريگهای بيابانيم ...)
اميدوارم که باز هم شاهد نوشته ای ديگر از شما باشم ...[kooli]
------
با گذاشتن لينکم چطو ر ..؟
موافق اگر بودی و از کويرکده ی دلم خوشت خوشت اومد خوشحالتر ميشم اگه رد پايی از من در .... تو بماند يادگار ..
----------------------------
یه گروه هم هست که من و جمعی از دوستان اونجا جمع شدیم به نوعی با هم در ارتباطیم به نام پابرهنگان ..

آدرسش اینه ..>
http://groups.yahoo.com/group/paberehnegan
خوشحال میشم که آنجا هم ببينيم شما را

درود
نگاه مرد سالارانه و جنس دومی زنانه یک چیزیست که در همه جا دارد بروز می کند و در مذهبی ها کمی بیشتر است و در سایرین کمی کمرنگ تر اما قبولش سخت است که این رویکرد یک جریان است نسبت به جریانی دیگر.
درود

با مطلبی با عنوان فاجعه به روزم و با افتخار شما را ادد نموده ام

برای من که هر وقت برای بار اول وارد یه بلاگ می شم فقط پست اول رو می خونم بعدا به بقیه سر می زنم جالب بود که امشب حداقل 5 یا 6 پستت رو پشت سر هم خوندم...نمی دونم شاید بخاطر سادگی فضای بلاگت بود یا بخاطر طرز نوشتنت یا مطالبت... کشف نکردم ولی در کل خوشم اومد... راستی یه چیزی , شاید اون خانومه که بهم ریخته و ژولی پولی میاد بیرون به نظرم بهتر باشه تا اونی که بخاطر یه روزنامه خریدن 2 ساعت باید توالت کنه... اصلا چه معنی داره خانوما خودشونو درست کنن بیان تو خیابون تا آقایون نگاهشون کنن؟
موفق باشی و شاد تا همیشه

نیما:

واقعا چرت گفتا!! این یکی از همون میلیونها روانشناس 2 زاریی هست که حرفاشون عین یک مسکن، عین مواد مخدر کار می کنه

پیش من هم بیا .

آزاده جان یه دختری که سنش سی سال به بالا باشه اونم توی ایران عزیز ما که مردمش هیچ احترامی به حقوق کسی نمیزارن و برای همه تصمیم میگیرن دیگه هیچ فرقی نمیکنه که شریم زندگیشو کجا و چطور پیدا کنه...
ولی در مورد اون ور مرز هم فرق میکنه ... فکر نمیکنم اونا اصلا به این مسائل فکر کنن

farzaneh:

salam
az bas khone ghabliton zang zadam kasi bar nadasht,az bas khone jadideton zang zadam kasi javab nadad,goshitam ya khamosh bod ya kasi javab nemidad ,sms ham ke hatman nemirese,tasmim gereftam khabeto bebinam,dishab, khob bodi,saret shologh bod,migofti vaghte sar kharondan nadaram.khodafezi kardamo bidar shodam..khodaya shokret be khatere hame chiz az jomle teknology.khab o internet ham ajab ashi mishe rasti! ye shab dighe,touye ye khabe dighe 2bare mibinamet.felan!

kamran:

میشه خواهش کنم جزئیات بیشتری درباره فیلم بوف کور و سفر بهاری توی وبلاگ مطلب بنویسین
مرسی

می دونی اگه اونا همچین فکر هایی می کردن که توی اون برنامه شرکت نمی کردند. یک موضوع دیگه اینه که بعضی یا اینجوری بیشتر حال می کنن. حال شاید به نظر تو شان و شخصیتشون می یاد ÷ایین. برای من مهم نیست این چیزها نکته ی مهمتر اینکه که هرکاری می کنیم با علم و آگاهی انجام بدیم با شناخت. موفق باشی.

0098:

jaye taamol dare
sokot mikonam
behtarin kare

با نوشته ات کاملا موافقم. قضیه اینه که مخاطب های این برنامه آدمای معمولی و بعضا خیلی-تحصیل-نکرده ان. انتظارِ علاقه به رابطه های بر مبنایی فراتر از جنسیت یا صرفا به جز جنسیت ازشون نمی ره.
برنامه اپرا هم گاهی جالبه و خیلی وقتا سطحی و ساده اس...
ولی خب همه اینا دلیل نمی شه که آدم انتظار نداشته باشه یه برنامه پر مخاطب مث اپرا یه کم عمیق تر و روشن فکرانه تر به دنیا نگاه کنه!!

موفق باشی

نياز به وجود روابط يكطرفه دقيقا شبيه نياز به وجود مجلات زرده. اين دقيقا به خود آدم ها بستگي داره كه كدوم شكلش رو انتخاب كنن. هر كس با توجه به سطح فكر و نوع نگاهش به زندگي و دوست داشتن.

Pejman:

البته منم موافقم با اينکه مثلاً در فيلمای هاليودی سعی می شه بعضی از عرفهای آمريکائی بعنوان يک اصل کلی در بياد مثلاً حتماً مرد بايد زن رو ببره تا در خونه بدرقه کنه و بعد بوسش کنه يا اينکه عشق و رختخواب حتماً رابطه مستقيم دارند ولی حالا نبايد هم اينقدر خشک بود. نمی دونم برداشت شما از "ديت" چيه ولی بنظر من "ديت" يک لازمه هر نوع ارتباطيه خوب پيشنهاد شما برای جايگزين ِ اين روش چيه؟
در ضمن اينکه اون نويسنده نگفته که به کسی مربوطه که طرف شلخته هست يا نه! اون فقط گفته اگه شلخته نباشه برای خودش بهتره.
............

Post a comment

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)