« ای نامه که می روی به سویش... | Main | این هم اعترافات زمستانی من »

رای می دهی با عذاب وجدان؟

یک بار آن سال ها...وقتی داشتم دوستی را برای دادن رای مشابه( همین روزها) همراهی می کردم ،ایستاده بودم و با لبخند پروسه نوشتن رای و مهر خوردن شناسنامه اش را نگاه می کردم .

آن روز در مقابل حرف هایش که رای را می دهیم تا اتفاق هایی بیفتد که به صلاحمان هست،به چیزهای بی معنی فکر می کردم.به این که چقدر ساده اند کسانی که فکر می کنند این اعلامیه ها و جملات تبلیغاتی روی در و دیوار واقعی است ...

یادت هست...خیابان تخت طاووس بود.مدرسه دخترانه ای که روز جمعه درش باز بود و غیر از من و تو،خانم های چادری نشسته بودندو با مهر ها ورومیزی سبز بدرنگ بازی می کردند.

مدتی معطل شدیم چون تو باید از روی فهرست بلند بالای روی دیوار، شماره آدم های مورد نظرت را پیدا می کردی...
فکر می کنم ابراهیم یزدی را هم توی لیستت نوشتی !

هی می گفتی که این بایکوت کردن هیچ فایده ای ندارد.اگر از اصلاحات خیر ندیدیم نمی شود به فردای بدون اصلاحات امیدوار بودو من مدام فکر می کردم چرا باید فکر کرد این وضع بهتر می شود؟امکان ندارد خمودگی و خستگی مردم بهتر شود.امکان ندارد چشم های مردم از اینکه نماینده شورای شهرش پیشنهاد داده که یک میدان اضافه یا حدف شود یا اسم خیابان تغییر کند،از این حالت مردگی خارج شود.

رای ات را دادی و ابتدای نادرشاه،خداحافظی کردیم... بدون ذره ای احساس عذاب وجدان..بدون اینکه مثل روزی که نمی خواستم به معین رای دهم،از وجدان درد به خود بپیچم و ظرف چند دقیقه خودم را به خانه برسانم تا شناسنامه را پیدا کنم.

بدون اینکه یک لحظه تصور کنم می توان در چیزی با دولت سهیم بود...

این روزها مدام یاد آن روزم. نمی دانم اگر بخواهم رای بدهم حاضرم مثل تو اینقدر انرژی بگذارم تا به کسی بگویم رای اش چقدر برای مجلس و دولت و زندگی و آزادی آینده مهم است...

Comments (11)

زهرا:

سلام می خواستم بگویم وبلاگ خوبی هست.من هنرجوسال آخرگرافیک هستم اگه بتونم کاری برای شما انجام بدم خوشحال می شوم درضمن اگرمن بخواهم وبلاگ درست کنم باید چکار کنم اگه راهنمایی کنی خوشحال میشوم،میتونی به من ایمیل بزنی؟
///
آزاده: بهتر است سری به بلاگ فا یا بلاگ اسپات بزنی. فکر کنم روش شروع ساخت یک وبلاگ را خیلی واضح و ساده توضیح داده اند

amir:

سلام...
ترجمه هاتونو خوندم...
خوشحال میشم بیشتر باهاتون آشنا شم...
عکاسی میکنم...
خوشحال میشم به من سر بزنید...
www.yadegar60.blogfa.com

پس از سالها پدر خانمم را راضي كرديم راي دهد مي گفت فقط به بني صدر راي داده و ديگه پاي صندوق نرفته بعنوان راي اولي شايد عكسش تو وب لاگم بذارم . پس از شنيدن آراي تهران ( كه ربطي به راي او ندارد ) سراغ مرا گرفته و من جرات ديدنش را ندارم هميشه مي گفت اينا راي مردم را خراب ميكنن يا اولش يا وسطش يا بعد از راي آوردنش .
شب يلدا است و حاجي خونه ما مهمونه خدا بخير كنه از خفت دادنش .

ebrahem:

salam vase avalen bar meyam toy saytt vale nvshtahat vasam galbh va shayad dobarh ham omadam.

سلام دختر خوب ! من چقدر بگردم تا تو رو پيدا كنم ؟ اول از همه بهت بگم كه دروغ ننويس جانم ! چرا مي گي كسي برات ايميل نمي ده ؟ من 3 بار برات ايميل زدم و تو جواب ندادي ... بعد هم ... هنوز شور اون روزها توي دلت هست ؟ خوش به حالت 1 من ديگه روي خيلي چيزها خط كشيدم ! وقتي تو و ليلا رو مي بينم دلم براي خودم تنگ مي شه ... هر كسي را بهر كاري ساختند ... من اين كاره نبودم ... من براي يه گوشه دنج و يك تكه كاغذ و يك خودكار بيك آبي و يك ليوان چاي و شكلات تلخ و كلي حرفهاي ناگفتني ساخته شده بودم نه هياهوي فريبنده دنياي سياست ... اما حرف ليلا رو هم قبول دارم ... ما همينگونه ما شديم ! شاد باشي خانومي !

سلام عالی بود، حس تلخی است باور دیوارهای بلند و حصارهای زهرآگین میان ما و آزادی و عشق

رای دادن با عذاب وجدان... دقیقا به همین فکر می کردم و اینکه کی میشه یا از این طرف یه سره بشه یا از اون طرف، که یا رای ندم با خیال راحت یا رای بدم با امید...

یادمان باشد تحریم همچنان در درون پارادایم اصلاحات ادامه حیات می دهد

همین که به پای صندوق های رای نمی رویم یعنی هنوز بااین عقیده اصلاح طلبان همراهیم که باید سرنوشتمان را در پای صندوق های رای مشخص کنیم.

sahand:

امروز تاج زاده حرف جالبی می زد،می گفت اگر فردای انتخابات مشخص شود که لیست احمدی نزاد با رای بالا انتخاب شده آن روز ، روز عزای ما خواهد بود چرا که در این صورت جرات واعتماد به نفس رییس جمهور به عنوان کسی که اکثریت هنوز قبولش دارند بالاتر خواهد رفت و این باراحتمالا خواهد گفت که جمعیت را به جای 120 میلیون به 240 میلیون نفر برسانید و با جسارت بیشتری به ستاره دار کردن دانشجویان و قلع و قمح نویسندگان خواهد پرداخت و احتمالا این بار خواهد گفت که تا فتح آمریکا یک یا حسین دیگر بیشتر نیاز نداریم. بدون تعارف بگویم که هم اکنون در همه نظر سنجی های انجام شده لیست رایحه خوش خدمت در رده اول است و لیست ما اصلاح طلبان با تفاوت بسیار اندک و مرزی در رده دوم انتخاب مردم قرار دارد .حضور 5 کاندیدای اصلاح طلب در شورای شهر آتی تهران تقریبا قطعی شده ، اما ما زمانی میتوانیم به هدف خود برسیم و شهردار آینده را انتخاب کنیم که حداقل 8 عضو اصلاح طلب در شورای شهر داشته باشیم. رقابت بقیه نامزدهای هم کاملا مرزی است و شاید حدود هزار رای هم بتواند باعث حضور یا عدم حضور یک فرد در شورا شود.اینها را گفتم تا نتیجه گیری کنم که ترغیب دوستان و آشنا یان به رای دادن در امروز و فردا یک وظیفه ملی برای همه کسانی است که تفکر یا روشهای دولت کنونی را قبول ندارند . تنها راه پیروزی ما میتواند این باشد که امروز و فردا تلفن را زمین نگذاریم و با هر کس که می توانیم صحبت کنیم و آنان را به شرکت در انتخابات و رای به لیست اصلاح طلبان ترغیب کنیم . در بحث با غیر سیاسی ها می توان بر جنبه تخصصی و اجرایی لیست تاکید کرد. به هر حال ما هم در يك قدمي پيروزي و هم در يك قدمي شكست هستيم .كافيست قدم آخر را درست برداريم

آهای معلم بد چقدر جریمه باید. انتخابی همیشگی بین بد و بدتردر امتداد سیکل طولانی و معیوب صدسالگی

آری مهم است اما همیت داریم تا اهمیت

Post a comment

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)